ana sayfa
 
   

 Pedagoji
Artist Suluboya’nın temel hedeflerinden biri, her seviyeden kullanıcının, pratiğini olabildiğince geliştirmek, hızla ilerlemelerini sağlayacak temel bilgiler ışığında desen çizmenin ve resim yapmanın zevkini yaşamalarını sağlamaktır. Bu nedenle, konuların seçim sırasında, teknik ve estetiği, zorluk ve kolaylığı bir araya getirmeye dikkat edilmiştir.

Amacımız, bir yandan sanat tarihini ve usta ressamların yapıtlarını keşfetmenizi ve onlarla bağlantılar kurmanızı sağlamak, diğer yandan da bir dizi teknik bilgiyi ve beceriyi uygulamaya koyabilmenize yardımcı olmaktır.

Bu CD-Rom yardımı ile suluboya yapmanın birçok farklı yolu vardır. Başlangıç seviyesi, orta ve ileri seviyeler için önerilen farklı metotlar ile zorlanmadan ilerleme kaydedebilirsiniz.

“Yazdır” seçeneği ile hiç desen çizmeye gerek kalmadan, gerektiğinde kolayca yeniden başlayarak, kısa sürede pratik yapabileceğiniz gibi, daha akademik bir çalışma yöntemi ve sağlam bir resim temeli istediğiniz takdirde “Adım adım desen” bölümünü takip ederek de çalışabilirsiniz.

Bunların dışında, Renk simülatörü yardımı ile renk bilginizi geliştirmeniz, renkli resmin basit mantığını kolayca kavramanız ve daha ileri seviyelerde, kişisel yorumlara ulaşabilmek, gerçekliğin ötesine geçebilmek için gerekli olan deneysel çalışmaları yapabilmeniz mümkündür.

Suluboya tekniğinin inceliklerinin gösterildiği videolar, örnek çalışmalar, temel sanat terimlerinin karşılıklarını bulabileceğiniz sözlük bölümü ve üç farklı seviyede hazırlanmış kurs programı ile Artist Suluboya, kültürünüzü zenginleştirmenize ve eğitiminize yardımcı olacaktır.

Navigasyon
Ana Menü

Ana menüde, sol altta bulunan “soru işareti” sembolüyle gösterilen buton yardımı ile “Kullanım Olanakları”, “Sözlük”, “Dersler ve Temel Hedefler”, “Eğitimsel Öncelikler” ve “Zorluk Dereceleri” başlıkları altında toplanmış, bilgilendirici metinlere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, sağ altta bulunan suluboya ya da akrilik butonlarından birini seçerek, bu malzemeler hakkında bilgi alabilirsiniz.

4 farklı çalışma grubundan birine geçmek için ise tek yapmanız gereken seçtiğiniz konunun üzerine tıklamaktır.

Sola dönük ok biçimindeki buton her zaman bir önceki ekrana dönmek için kullanılır.

Çalışmalar Menüsü

Dört farklı çalışma grubundan birini seçtiğinizde o grubun alt menüsü ile karşılaşırsınız. Burada sizden öncelikle sekiz modelden birini seçmeniz istenir. Böylece üstteki 4 buton aktif hale gelecektir. Bunların her biri ayrı bir çalışma yöntemini ifade eder. Desen Atölyesi, Suluboya Atölyesi, Renk Simülatörü ve Yazdırma Bölümü. Bu bölümlerden birini seçerek çalışmaya başlayabilirsiniz.

Önceki ekrana geri dönmek için ok sembolünü, butonlar hakkında yardım almak için yeşil soru işareti sembolünü, programdan çıkış içinse çıkış butonunu tıklamanız gereklidir.

Desen Atölyesi

Bu atölye ekranında farklı buton grupları göreceksiniz. Sol alt köşedeki çubuk, desen çizimini sesli anlatımlarla beraber takip etmenizi sağlar. Bunu iki farklı şekilde yapabilirsiniz. Sağ ve solu gösteren küçük oklara basarak bir önceki ya da bir sonraki aşamaya geçebileceğiniz gibi, kesik çizgili büyük ok yardımı ile tüm aşamaları dia gösterimi şeklinde otomatik olarak da takip edebilirsiniz. Sol alt köşedeki boya lekelerinin her biri ise, sırayla renklenerek kaçıncı aşamada bulunduğunuzu gösterir.

Sol altta bulunan portre, bulunduğunuz aşamaya ait sesli anlatımı dinlemenize olanak verir.

Sağ altta bulunan küre şeklindeki buton, 3 boyutlu modelleri ekrana getirmenizi sağlar. Modeli transparan olarak görmek için kürenin sol yarısına, opak olarak görmek içinse sağ yarısına tıklamanız gerekir. Oklar yardımıyla modeli sağa sola döndürebilir ya da yarım küreye tekrar tıklayarak dönüşünü hareketli olarak izleyebilirsiniz. Kürenin üzerindeki küçük sarı buton ise, üç boyutlu modeli aydınlatan ışığın model etrafında dönüşünü canlandırma olanağı tanır.

Ekranın sol üst tarafında yer alan gruptaki butonların işlevleri şunlardır:

  1. Güç Çizgileri: Modeli kağıt üzerine doğru biçimde aktarmanızı kolaylaştırmak için gerekli ipuçlarını verir. Modelin üzerine tıklayarak bir sonrakine geçebilirsiniz.
  2. Hacim Atölyesi: Konuyu küp, silindir ve küre gibi temel hacimlere indirgeme ve çizimin iskeletini oluşturma yöntemi kullanılır. Detaylar daha sonra bu iskelet üzerine inşa edilir.
  3. Düzlem Atölyesi: Yeni başlayanlar ve orta düzeydekiler bu atölyeden başlayabilir. Desen, basit düzlemler halinde yerleştirilir.
  4. Çizgi Atölyesi: Bu bölümde desene son hali verilir ve detaylar resmedilir.
  5. Profesyonel sanatçıların yorumları. Yorumun amacı gerçekçiliği aşmaktır. Kişisel bir üslubun geliştirilmesine yardımcı olur.

Ekranın sağ üst köşesindeki iki buton, konuyla ilgili örnek çalışmaları ekrana getirmenize olanak verir. Soldaki büyük figüre tıklayarak, sanat tarihinde yeri olan usta ressamların eserlerinden seçilen örnekleri görebilirsiniz. Üstüne tıklayarak bir sonraki örneği görüntüleyebilirsiniz.

Aynı şekilde, sağdaki daha küçük olan figür yardımı ile aynı modeli çalışmış olan öğrencilerin işlerine ulaşabilirsiniz. Üstüne tıklayarak bir sonraki örneği görüntüleyebilirsiniz.

Sağ üst köşede bulunan pusula ikonu istediğiniz an diğer üç çalışma ortamından birine geçmenize olanak tanır.

Bunların dışında, ekranın sağ kenarına yaklaşınca ortaya çıkan modeller menüsünden modelinizi istediğiniz zaman kolayca değiştirebilir; çizimi ya da modeli, üzerine tıklayarak yakınlaştırabilirsiniz.

Ayrıca bir dizi buton yardımıyla, modelin ve çizimin ekrandaki konumlarını, tıpkı masanızın üzerindelermişçesine değiştirebilirsiniz. Bu butonlar şunlardır:

Çizim ya da modeli, biri diğerinin üstüne gelecek şekilde büyüterek gösterir.
Çizim ve modeli yan yana ve aynı boylarda gösterir.
Çizim ve modelin yerlerini değiştirir.
Kağıtlardan hangisinin üstte olacağını ayarlamanızı sağlar.

  Suluboya

Desen Atölyesi’nden tek farkı, aşamalar çubuğunun görsel olarak farklılaşmış olması ve kamera şeklinde iki yeni butona yer verilmesidir.İki küçük kamera sembolü, suluboya tekniğinin inceliklerinin anlatıldığı kısa videolara erişmenize imkan verir. Büyük kamera ikonu ise, seçtiğiniz çalışma grubu ile ilgili örnek çalışmanın nasıl boyandığını ve konunun incelik isteyen yönlerini gösteren uzun videoyu başlatır.

Renk Simülatörü

Sağ üst taraftaki butonlar grubu, çizimi renklendirirken kullanacağınız alet kutunuzdur. Sekiz renkten birini ve sağda en üstte bulunan boya kutusunu seçip resmin istediğiniz alanına tıklayarak, o parçayı boyayabilirsiniz.

Güneş sembolü, boyadığınız renklerin tonunu yavaş yavaş açmanızı sağlar. Bunun için, mouse’un sol tuşunu bırakmadan açmak istediğiniz rengin üzerinde dolaştırmanız gerekir.

Ay sembolü, güneş sembolünün işlevinin tam tersini yapar ve rengi yavaş yavaş koyulaştırır.

Kalem ikonu, deseni kontürleri olmadan görmek içindir.
Hata yaptığınızda daire şeklinde gösterilen butona tıklayabilir ve resminizi silebilirsiniz. Silme işlemini geri almak için ise yanındaki butonu tıklayabilirsiniz.

 

Yazdır

Üç farklı zorluk derecesinde hazırlanmış olan desenlerden birini seçin ve büyük resmin üzerini tıklayın. Yeni açılan ekranda, sağ ve sol okları tıklayarak seçiminizi değiştirebilir ya da ortadaki printer ikonu ile deseni yazdırabilirsiniz.